Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/bulentic/domains/bulenticgudel.com/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: mkdir(): No such file or directory in /home/bulentic/domains/bulenticgudel.com/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/framework/BWGOptions.php on line 340
Makro Çekimlere Dair Önemli Detaylar - Fotoğraf Eğitimi - Bülent İçgüdel

Makro Çekimlere Dair Önemli Detaylar

Makro Fotoğrafçılık  Nedir ?

Bu soruya bir çok cevap verilebilir.En eskilerden ve temelden başlamak daha doğru sanırım. Yunanca’dan silimize gelen ‘Makros’ büyük ve uzun anlamına gelmekle birlikte bu alanın birçok temel özelliğini yansıttığını söyleyebiliriz.

Hangi Lensi Kullanmalıyım?

Birçok fotoğrafçının ilk ve ana tercihi düşük ışık koşullarında açık diyafram kullanımı olurken, lens seçiminde belirleyici olması gereken en önemli faktör büyütme oranı olmalıdır. 1:1 boyutunda büyütme oranına sahip lensler en idealidir.

Ne Çekeceğim?

Herşey tamam ekipmanı aldık. Herşeyimiz yerli yerinde.. peki ne yapacağız? neler çekeceğiz?

 

Doğada tercih edilen canlılar, sürüngen familyaları, çeşitli bitkiler ve birçok çiçek türü başlangıç ve ileri seviyelerde makro fotoğrafçılığın kompozisyonlarında yerini almaktadır.

Peki Teknik Detaylar…

Çok güzel ama benim makro fotoğrafçılık için ayıracak param ve bütçem yok…

Bu alana has olan fiziksel bir takım avantajların olduğunu söylememiz mümkündür. Benim bu konudaki en basit tavsiyem lensiniz sabit odaklı, prime  yada telefoto ne olursa olsun lensinizi yuvasından çıkarıp ters çevirip kompozisyonunuza ileri-geri mesafede net alan noktası gözükene kadar hareket etmek ve doğru zamanda deklanşöre basmaktan geçmektedir.

Bahsedilen olayı çok iyi fakat uğraşmak istemiyorum diyorsanız bir diğer alternatif olarak yukarıda bahsetmiş olduğum lens türleri ile kamera body mekanizması arasına yerleştirilen makro tüpler ile aynı şekilde çekim sağlamak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!